Düğün Fotoğrafçılığı Hakkında

23 Şub 2013 fotodugun In BLOG

Düğün Fotoğrafçılığı Hakkında

Düğün fotoğrafçılığı, fotoğrafçılık dallarından birisi olduğu gibi, genelde 2 temel yaklaşım mevcuttur. Geleneksel düğün fotoğrafçılığı ve fotojurnalistik tarz düğün fotoğrafçılığı. Geleneksel düğün fotoğrafçılığı, daha çok klasik pozlardan oluşan, stüdyo da çekilmiş görüntülerden oluşmaktadır. Diğerinde ise foto muhabiri tarzında, gelin ve damatla oluşacak pozitif etkileşimle, samimi görüntülerle ortaya çıkan fotoğrafçılıktır ki adına hikaye fotoğrafçılığı diyoruz.  En iyi sonuçlarda fotojurnalistik tarzda ve editoryal bakış açısı ile çekilmiş fotoğraflarla ortaya çıkar. Ancak bugünün fotoğrafçıları bu 2 uç tarzın dengesini  bulmaya çalışarak başarılı olmaya çalışmaktadır. Bu 2 tarzın dışında daha popüler hale gelen bir diğer tarz Moda tabanlı çekimlerdir. Moda tabanlı’dan kasıt ; düğün fotoğrafçısının, magazin dergilerindeki moda fotoğraflarında esinlenerek yarattığı görüntüleri düğün gününün önemli samimi görüntülerle birleştirmesi ile meydana gelecektir. Bu stil genellikle görüntülerin post-processing aşamasında verilecek dramatik efektlerle daha şık sonuçlar çıkaracağını belirtmek gerekir.

Dijital kamera ve fotoğraf makinalarının yaygınlaşması ve internet kullanımının da artması bir çok kişinin bir düğün fotoğrafçısı olarak hizmet sunabileceği anlamına gelmez. Düğün fotoğrafçılığı bir fotoğraf çekmekten ziyade çok daha zorlu bir kompozisyon, ışık, kurgu, zamanlama mikserinden geçen bir harmoniden oluşmaktadır.

 

 

Çağdaş bir düğün fotoğrafçısı genellikle aşağıdakilerden bazılarını veya tümünü sağlayacaktır ;

  • İç Mekan fotoğrafçılığı (Düğünün gerçekleşeceği  kapalı alan)
  • Dış Mekan fotoğrafçılığı (Genellikle park, plaj, tarihi mekanlar düğün fotoğrafçılığı ve Nişan fotoğrafçılığı için en iyi alternatiflerdir)
  • Fotojurnalistik çekimler (Hem çiftin, hem de misafirlerin doğal hallerinden çıkan samimi görüntüler)
  • Stüdyo da ki portre çekimler
  • Dijital hizmetler (Dijital Baskı, Slide Show, Video vb.)
  • Albümler (Panoramik albümler, klasik albümler vb.)

 

Bir düğün, bir kerelik bir olay olduğu için fotoğrafçı beklenmedik durumlara hazırlıklı olmalıdır. Ancak samimi kareleri, en iyi açıları ve fırsatları sürekli arıyor olmak bir düğün fotoğrafçısı için gerçekten yorucudur. Bu sebeple mutlaka bir düğün fotoğrafçısı asistanı ile çalışmak durumundadırlar. Reflektörü tutmak, ekipman taşımak, çekim yerini düzenlemek asistanın görevleri içerisindedir.

 

Yorumlar: 1

Sorry, the comment form is closed at this time.