Düğün Fotoğrafları; ​​Hayat hafızadır, hafıza fotoğraftır

16 Nis 2013 fotodugun In BLOG

​Her şeyin gelip geçici olduğu ve 1 saniye öncesine dönmeyeceğimiz gerçeğinin üzerine fotoğraf makinası icat edilmiş en iyi araçtır. Peki icat edilen birçok şeyden daha önemlisi nedir? Tabi ki onu kullanan ve ona bakış açısı verendir. Fotoğrafçılık demek sadece fotoğraf makinasının deklanşörüne basmak demek değil. Fotoğrafçılık demek farklı bir bakış açısıyla duyguların ve çevrenin doğru zamanlamayla hafızaya alınmasıdır.

Fatih Savruk Photography

Başta söylediğimiz gibi hayat hafızadır hafıza fotoğrafdır. Hepimiz kendi masalımızı kendimiz yazıyoruz. Ve bildiğimiz bir diğer gerçek ise hafızamızın bunun ne kadarını görsel ve duygusal boyutta tuttuğudur. Bir çoğumuz evlenirken ne kadar heyecanlı ve telaşlı olduğumuzu hatırlarız ama nasıl göründüğümüzü ve nasıl baktığımızı hatırlayamayız. Bir genç kız olarak girdiğimiz kuaförden bir geline dönüşmemizi ve sizi almaya gelen eşinizin o saniyedeki​​ donmuş ve mest olmuş bakışlarını anne babamızın bizim mutluluğa attığımız ana alkış tuttuğu anı, flörtümüze şahitlik etmiş dostlarımızın sevgi ve destek dolu bakışlarının her bir detayını o telaş içerisinde hatırlayamadığımız anda or​ada bir kişi daha vardır fotoğrafçınız. Siz gününüz​ün tadını çıkarırken o sizin yerinize hayatınızın en özel gününü hafızaya alarak, düğün fotoğrafları‘nızı kaydedecektir. Bence bu bir düğünün en kıymetli hediyesidir. Fotoğrafçınızın işinin ehli olması, doğru kareleri yakalaması günün duygu akışını gözlemleyebilmesi sizin uzun yıllar sonra bile o günü yeniden yaşamanızı sağlayacaktır. Günümüzde tüm bu detayları daha yakından takip edebilmek için belgesel fotoğrafçılığı dediğimiz bir fotoğrafçılık dalından bahsetmek istiyorum.
Maalesef eski dönemlerde böyle birşey yoktu. Yine fotoğrafçılığın bir başka dalı olan stüdyo fotoğrafçılığı ile geleneksel bazı pozlar fotoğraflanıyordu. Yeni dönem fotoğrafçılık anlayışında görsel hafızanın önemi ve fotoğrafçılığın bir perspektif gerektiren hassas bir meslek dalı olduğu kabul edilmiştir.

Fotoğrafçınız düğün gününüzün en önemli şahididir.

Hepimiz kendi masalımızı yaşarız ve masalımızın detaylarını fotoğraflarımızla hatırlarız.

Hayat hafızadır hafıza fotoğraftır.

En güzel anılarınızla kalmanız dileğiyle.

Sibel

Sorry, the comment form is closed at this time.