ATAŞEHİR EVLENDİRME DAİRESİ / NİKAH İŞLEMLERİ / ADRES BİLGİLERİ

20 Eki 2012 fotodugun In EVLENDİRME DAİRELERİ

Adres : Şehit Şakir Elkovan Cad. No: 20 K.Bakkalköy – Ataşehir (Novada Ataşehir AVM)

Telefon : 216 570 5000 (1950 – 1951 – 1954)

 • 18 yaşını dolduran ve çiftlerden birinin Ataşehir’de ikamet etmesi durumunda aşağıdaki belgeleri getirmeleri yeterlidir. (İkametgah adresi Nüfus Müdürlüğü Adrese Dayalı Kimlik Paylaşım sisteminden görülebilmektedir.)
 • Çiftlerin en son medeni hali işlenmiş TC kimlik no’lu resimli Nüfus Cüzdanlarının asılları ve fotokopisi. (10 yılı aşan, TC no’lu olmayan, yıpranmış, soğuk damgası belli olmayan Nüfus Cüzdanları kabul edilmeyecektir.) NÜFUS CÜZDANI DIŞINDAKİ KİMLİKLER YASA GEREĞİ KABUL EDİLMEMEKTEDİR.
 • Sağlık raporlarında kullanılacak resimler hariç 6 adet vesikalık resim. (Resimler renkli ve ön cepheden baş açık, inkılap ilkelerine uygun olarak sivil giysilerle çekilmiş olması ve kişinin son halini göstermesi bakımından son 6 ay içerisinde çekilmiş olması gerekir. Kadınların alın, çene ve yüzleri açık olmak şartı ile başörtülü fotoğrafları kabul edilir. Fotokopi ve kopya resimler geçersizdir. Bu gibi resimler kesinlikle kabul edilmez.)
 • Ataşehir Nüfus Müdürlüğü’nden alınmış Evlenme Ehliyet Belgesi. (Çiftler birlikte gitmelidir.)
 • Evlenme sağlık raporu. (Bağlı bulundukları Aile Hekimliğinden veya Hükümet Tabiplerinden bölge ayırmaksızın alınan sağlık raporları geçerlidir. Akdeniz anemisi taraması yapılmalıdır. Raporlar imzalı ve mühürlü olmalıdır.)
 • Evlenecek çiftlerin beraber gelmeleri veya gelmeyen adayın vekalet vermesi zorunludur. Bunun için noterden özel vekaletname düzenlenmesi ve bu vekaletnamede vekalet veren ile vekili ve evleneceği kişinin tam kimlikleri ile evlenme işlemlerinin yürütülmesi için verilmiş olduğu açıkca belirtilmesi şarttır. (Evlendirme Yönetmeliği Madde 17 )
 • Kayıt ve müracatlar sabah 08:30-11:30, öğlenden sonra 13:00-15:30 arasıdır.
 • Mal ayrılığı talebi olanların, noterden yaptırmış oldukları Mal Ayrılığı Sözleşmesi müracaat dosyasına konulur.
 • Kızlık soyadını kullanmak isteyenlerin, evlendirme memuruna kayıt anında söylemeleri gerekmektedir. Soyadı dilekçesi sistemden çıktı olarak alınmakta olup evlendirme memurunun önünde imzalanacaktır.
 • Ataşehir’de ikamet etmeyenler, ikamet ettikleri yerin evlendirme dairesinden izin belgesi alarak evlendirme dairemize başvurabilirler.
 • Evlilik başvuru evrakları düzenlendiği tarihten itibaren 6 ay (180 gün) süre ile geçerli olduğundan, istenilen nikah günü bu tarih aralığını geçmeyecektir.
 • İstenilen evraklar tamamlandıktan sonra gün için müracaat edilecektir. Eksik evrakla müracaat, yasa gereği kabul edilmemektedir.
 • Müracaat edildikten sonra en erken, gün varsa 3 gün sonraya gün verilmektedir. Müracaat tarihinde yasa gereği evlenme işlemi yapılmamaktadır.
 • Evlenmek isteyen çiftlerin ilçemiz dışında evlenmek istemeleri halinde çiftlerin birlikte müracaatı ile evlenme izin belgesi alarak evlenme işlemlerini gerçekleştirebilirler.

YABANCI EVLİLİKLER İÇİN GEREKLİ OLAN EVRAKLAR

 • Yabancı uyruklu ise Bekarlık Belgesi ve Doğum Belgesi Türkiye’de bağlı bulunduğu konsolosluktan alınarak konsolosluğun bağlı bulunduğu ilçe kaymakamlığından onaylatılmış olacak. Bekarlık belgesi, İstanbul’da konsolosluğu bulunmayan yabancılar için Ankara’da bulunan Büyükelçiliklerinden alınan bekarlık belgelerinin Dışişleri Bakanlığınca onaylatılması gerekmektedir. Bu evraklarda anne adı, baba adı, doğum yeri ve tarihi açık ve net bir şekilde belli olmak zorundadır. Aksi takdirde doğum belgesi getirmek zorunludur.
 • Avrupa ülke vatandaşları kendi ülkelerinden çok dilli evlenme ehliyet belgesi ve doğum sicil raporu alacaktır.
 • Lahey Sözleşmesi’ne taraf ülke vatandaşları kendi ülkelerinden alacakları Apostille şerhli Evlenme Ehliyet Belgesi ve doğum belgesini Türkiye’deki noterden tercüme ettireceklerdir.
 • Lahey Sözleşmesi’ne taraf olmayan ülke vatandaşları kendi ülkelerinden alacakları evlenme ehliyet belgesini ve doğum belgesini ülkelerinde bulunan Türk Dışişlerine tasdik ve tercüme ettirerek müracaatta bulunabilirler. Bay ve bayanların pasaportlarının yeminli tercüman bürolarından tercüme yaptırıp noterden onaylatmaları gereklidir. Vize problemleri olanların müracaatları kesinlikle işleme alınmayacaktır.

 

 

Yorum Bırakın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>