Ucuz Düğün ve Tasarruf edebileceğiniz 50 İpucu

05 Şub 2013 fotodugun In BLOG

Düğünde Tasarruf İçin 50 İpucu

‘Düğün’ üzerine yüksek fiyat etiketi eklenmiş bir kelime gibi görünse de aslında öyle olmak zorunda değildir. Sizin için önemli olan bu büyük günde gerçekten ne istediğinizi düşünmeye zaman ayırır ve bunu gerçekleştirebilmek için doğru satıcıları bulursanız, sizin için önemli olan detaylardan vazgeçmeyerek düğün maliyetini düşürebilirsiniz.

1) İlk olarak plan yapın. Erken başlarsanız zaman ve alışveriş açısından esnekliğe sahip olursunuz.
2) Kış aylarında evlenin, ancak yılbaşı, bayram, Sevgililer Günü gibi çiçek ya da mücevher fiyatlarının arttığı bir dönemde evlenmekten kaçının. Kış sezonunda evlilik talebinin düşük olması nedeniyle hem düğün mekanı için seçeneğiniz artacak hem de maliyetleri düşük tutmanıza yardımcı olacaktır.
3) Bir düğün planlayıcısı ile anlaşmayı düşünün. Düğün planlamacıları gereksiz bir maliyet gibi görünebilir, ama düğün büyüklüğüne bağlı olarak, onların bağlantılarını ve piyasa bilgisini kullanarak paranızı korumak mümkün olabilir.
4) Pazar veya Cuma günü evlenin. Bu maliyetleri düşürmeye yardımcı olacaktır.
5) Yılbaşı sonrası indirimden dekoratif ışıklar satın alın. Dizi halinde ışıklandırma yapmayı planlıyorsanız yılbaşı ya da doğum günü partilerinde kullanmış olduğunuz ışıkları değerlendirin.
6) Sevgililer Günü sonrasında indirimleri takip edin. Birçok şekerleme seçeneğiniz olacağı gibi dekoratif kalpler ve diğer düğün malzemelerini ucuza satın almanız mümkün olacaktır. Özellikle düğün teması pembe veya kırmızı renkte ise işinize daha çok yarayacaktır.
7) Kiralama ücretleri, dekorasyon, ulaşım ve diğer tüm ücretlerde tasarruflu olabilmek için nikah töreni ve kokteyl/kutlamayı aynı mekanda yapmayı tercih edin.
8) Bir restoranın bir bölümünü rezerve edin. Kutlamalar için ayrılan bu özel bölümler, otellerin balo salonlarından hem daha ucuz hem de daha samimi olma eğilimindedirler.
9) Düğün davetinizi e-posta yoluyla ya da telefon konuşması ile yapın. Eğer tarihi çok önceden belirlediyseniz davetiye göndermeyi tercih edebilirsiniz. Tabi ki bu davetiyeler masraflara eklenecektir. Baskı, kağıt ve posta ücreti ödeme yerine e-posta ile ya da sadece bir telefon konuşması ile davet edebilirsiniz.
10) Kendi davetiyenizi kendiniz yapın. Kendi davetiyenizi oluşturmanıza olanak veren çok sayıda program ve kağıt paketi hazır olarak bulunuyor. Böylece hem kendi kişisel zevkiniz ön plana çıkar hem de tasarruf yapmanıza olanak sağlar.
11) Düğün elbisesi giyinmek zorunda değilsiniz. Abiye ve nedime kıyafetleri satan mağazalara göz atın. Daha ucuza güzel bir elbise bulabilirsiniz. Veya daha önce sadece bir kez giyilmiş ya da artık giyilmeyecek olan elbiseler bölümümüzden fikir alabilirsiniz.
12) Anneniz, büyükanneniz ya da herhangi bir akrabanızın özel bir günde giymiş olduğu elbiselerden denemek için izin isteyin. Bunu sormanızdan onur duyacaklardır. Hem bedavadan ucuza elde edemezsiniz. Ancak unutmayın muhtemelen elden geçirmeniz gerekecek.
13) İndirimden alışveriş yapın. Denk gelirse bir tasarımcının elbisesine çok ucuza sahip olabilirsiniz. İndirimler genellikle yaz ve kış aylarında olur.
14) Saçınızı ve makyajınızı kendiniz yapın; tabi karmaşık ve süslü bir model düşünmüyorsanız. Fikir almak için evlilik dergilerinden yararlanabilirsiniz. Daha sonra seçtiğiniz modeli kendiniz uygulamayı deneyin. Her şeyin yolunda olması için düğün gününüzden önce seçtiğiniz stili uygulamayı unutmayın.
15) Gelinliğinizi bugünkü ölçülerinize göre seçin. Çoğu gelin adayı kilo vermeyi planlayarak motivasyon için kendilerine göre çok küçük beden gelinlik alma eğilimine sahiptirler. Ancak hedeflediğiniz kiloya ulaşamazsanız bu sizin için bir felaket olabilir. Unutmayın, bir elbisenin içine girebilmek dışına çıkmaktan her zaman daha ucuzdur.
16) Düğününüzde mücevher için bir servet harcamak zorunda değilsiniz. Şansınıza ailenizde herhangi birinin bu büyük gününüzde takıştırmak için güzel bir şeyleri olabilir. Bu hem paranızı korur hem de ‘ödünç bir şey’ almanızı önemli kılar.
17) Damatlığı kiralayın. Büyük olasılıkla müstakbel eşiniz günlük hayatında damatlığı bir daha giyemeyecektir. Bir damatlık satın almak yerine kiralayın ya da daha sonra da kullanabileceği güzel bir takım elbise satın alın.
18) Elinizde bir buket yerine tek bir dal olsun. Basit ama şık bir dal çiçek, büyük bie buket kadar güçlü etki yaratacaktır. Bunu yaparak hem çiçek masrafından hem çiçekçinizin işçilik ücretinden tasarruf edersiniz.
19) Mumlar genellikle çiçeklerden daha az kullanılır. Siz de bunu daha az çiçek kullanıp ortasına şamdanları yerleştirerek avantaja çevirebilirsiniz.
20) Küçük bir maliyetle modern vintage bir görünüm oluşturmak için Rustik ve Shabby Chic gibi moda trendleri kullanın.
21) Sezonunda ve çevrede yetştirilen çiçekler tercih edin. Böylece çiçek masrafınız uçuk fiyatlarla değil tahmininizden daha ucuza mâl olacaktır.
22) Yapma çiçekler genellikle gerçeklerinden daha ucuz olur. Ayrıca onları canlı tutmak için kaygılanmazsınız. Bu da demek oluyor ki, çiçeklerinizi önceden ve indirim zamanında alabilirsiniz.
23) Çiçekçinize özellikle bir çiçek değil, renk şeması verin. Çiçekçinizin renk şemanıza ve satın alabileceğiniz bütçeye göre seçim yapabilmesi için esneklik sağlayın. Bu arada istemediğiniz çiçekler için de ayrıca bir liste hazırlamayı da ihmal etmeyin.
24) Davetli masalarının ortasındaki şamdan, çiçek gibi dekoratif ürünleri basit tutun. Masanın yarısını kaplayacak şekilde duran bu tür pahalı süslemelerden kaçının. Süsleme için içinde su ve yüzen mumlar bulunan güzel bir kase düşünebilirsiniz.
25) Malzemeleri satın alın ve yemeğinizi kendiniz pişirin. Eğer küçük bir davet düşünüyorsanız bunu başarmak mümkün olabilir. Hazırlık aşamasını da keyifli bir aile aktivitesine dönüştürebilirsiniz.
26) Tatlıyı unutun. Sadece düğün pastanız olsun. Bazı catering şirketleri mönüye tatlı seçeneğini ekler ancak siz bunu çıkarabilirsiniz.
27) Büfe tarzı yemekler her zaman daha ucuza gelir. Ayrıca özel beslenme gereksinimi olan ve diyet tercih eden konuklarınıza da kanat sağlayacaktır.
28) Sezonuna göre ve yerel yemek seçimi yapın. Yemekler de çiçekler gibi sezonun ürünleri olursa daha ucuz olma eğilimindedir.
29) Kendi yiyecek ve içeceğinizi dışardan getirebileceğiniz bir mekan seçin. Ayrı bir catering şirketi, mekanın sunacağı hizmetten daha kaliteli olabilir.
30) Pasta yerine cupcake tercih edebilirsiniz. Çok katlı bir pasta yaptırmak yerine daha ekonomik bir kek ağacı yaptırmayı düşünün.
31) Pastane yerine bireysel çalışan kişilere cupcake yaptırabilirsiniz. Bu kişiler genellikle hobi olarak yaptıkları için maliyet azalacaktır.
32) İhtiyacınız olan hemen her şey için kaynağınız düğün tedarikçileridir. Düğün rehberimizi Google’dan arayıp, Twitter üzerinden tedarikçilerin iletişim adreslerini bulabilirsiniz.
33) Kendi şarabınızı kendiniz yapın. Bazı üzüm bağları bunu gerçekleştirmenize olanak sağlar. Tercihinize bağlı olarak maliyeti düşürmeye katkısı olabilir. Daha fazla tasarruf için etiketi kendiniz hazırlayabilirsiniz.
34) Şampanya yerine beyaz şarap kadehi kaldırın. Pahalı bir şampanya yerine kaliteli bir beyaz şarap sunumu ile tasarruf edebilirsiniz.
35) Küçük çapta bir paket program araştırın. Bazı satıcıların daha ucuz paket programları vardır ve istediğiniz her şeyi burada bulabilirsiniz.
36) Satıcılar ile pazarlık yapın. Rakip firmaları alt etmek için size daha iyi bir anlaşma teklif etme eğiliminde olabilirler.
37) Kameramanların zamanını kısıtlayın. Örneğin nikah ve ilk dans gibi sadece belli bölümlerin çekimi olursa tasarruf edip edemeyeceğinizi sorun. Bu şekilde gerekenden daha fazla süre orada olmak zorunda olmayarak daha az para isteyebilirler.
38) Günün geç saatlerinde evlenin. Bir gün içinde iki öğün yerine sadece akşam büfesi şeklinde bir yemek sunun.
39) Hediye ve yer kartlarını birleştirin. Kombine edilebilir iki ayrı şey için daha fazla para harcamamış olursunuz. Hediye edilebilir yer kartları araştırın.
40) Düğününüz için hemen her şeyi internetten ve fırsat sitelerinden edinebilirsiniz. Elbiseler, dekoratif ürünler, ipek çiçekler ve daha fazlası için göz atın.
41) Tabak, vazo ve renk düzeninize uygun malzemeler için ucuzluk mağazalarına göz atın. Bu şekilde eklektik dekoru ucuza bulabilirsiniz.
42) Zorunda olmadıkça ‘evlilik’ kelimesini vurgulamayın. Bazı mekanlar ve satıcılar bunun için fazla kâr payı alırlar. Bundan kaçınmak için gerekirse aile toplantısı veya kutlama olduğunu söyleyin ve kâr payı almaları için meşru bir sebep bulmalarını engelleyin.
43) ‘Kendin-yap’ projelerini üstlenin. Kendi başınıza yapabileceğiniz birkaç şey vardır ancak bunun düğününüz için uygun olup olmayacağını düşünün. Ayrıca unutmayın, bu tür projeler her zaman ucuz değildir. Başlamadan önce araştırın ve maliyetleri düşünün.
44) Davetlilere vereceğiniz hediyeleri basit tutun. Bu konuda aşırıya kaçmak zorunda değilsiniz. Uygun fiyatlı ama anlamlı bir şeyler seçin. Çerçeveli fotoğraflar ile içindeki kişisel notlar bulunan, özenle seçilmiş kitaplar genellikle iyi seçimlerdir.
45) Daha küçük çapta bir düğün düşünün. Her ek davetli; yemek, çiçek ve hediye için daha fazla harcama yapmanıza neden olur. Tasarruf etmek için davetli sayısını kısıtlamayı düşünün. Düğün fotoğrafçısı seçiminizde google’dan faydalanın, ama dikkatli olun.

Düğün Foto - Elele

46) Daha küçük bir düğün yapın. Hiç tanımamış olduğunuz üçüncü dereceden bir kuzeni çağırmak zorunda hissetmeyin. Düğününüzü küçük bir iş olarak görürseniz önemli bir ölçüde daha az harcarsınız.
47) Harcamalarınızı ödüllendirecek bir kredi kartı kullanın. Para harcamanızın karşılığında bir şeyler elde edebilirsiniz. Harcadıkça para ya da balayı seyahatiniz için puan biriktirebileceğiniz bir kredi kartı seçin. Yalnızca finansman giderlerini zamanında ödemeyi unutmayın. Aksi takdirde ödemeniz gereken miktar geri alacağınızdan daha fazla olabilir.
48) Dekorasyon giderlerini paylaşın: Eğer başka bir gelinin seçtiğiniz mekanda aynı hafta sonu rezervasyonu varsa ve aynı dekor, çiçek ve diğer giderler için anlaşırsanız maliyeti bölüşebilirsiniz.
49) Ağva’da balayı: İstanbul’un en romantik ve maliyeti az olan, uzun soluklu kalmak için uygun ve güzel yerlerindendir.
50) Samimi bir gezili düğün düşünün. Böylece davetli sayısını kısıtlayabilir, balayınız ile birleştirebilirsiniz.

Yorum Bırakın !

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>